סניף רעננה טלפון: 09-7722553, סניף רמת גן טלפון: 03-7521731
סניף רעננה טלפון: 09-7722553, סניף רמת גן טלפון: 03-7521731

גיל סמרהעורך דין גיל סמרה מסביר

 

 

-
החרק גרם נזק

החרק גרם נזק – הביטוח לאומי ישלם פיצוי

על פי חוק הביטוח הלאומי , אדם שנפגע בתאונה, שאיננה תאונת עבודה או תאונת דרכים ועקב כך איבד את כושר תפקודו יכול שיהא זכאי לגמלת תאונה.

הנה כי כן, כי לא כל נזק שאירע לאדם יזכה אותו באופן אוטומטי בתשלום דמי תאונה, אלא רק זה שאירע, בין היתר, בתאונה שאיננה תאונת עבודה או תאונת דרכים.

לעניין מהי תאונה קובעת הוראת סעיף 150 לחוק , כי המדובר ב "אירוע פתאומי שבו גורם חיצוני מביא לחבלה פיסית וכתוצאה ממנה לאבדן כושר עבודה".

בתיק בל 3977/07 שנדון לאחרונה בבית הדין האזורי לעבודה בתל-אביב-יפו עסק בשאלה זו.

באותו מקרה הוגשה תביעה כנגד המוסד לביטוח לאומי שדחה תביעתו של אדם לתשלום דמי תאונה בגין נזק שאירע לו בכתף לאחר שהניף את ידו בחוזקה בעת שניסה לסלק חרק שריחף מעל פניו.

במקרה זה לא הייתה כל מחלוקת בין הצדדים לכך,שגורם חיצוני הביא את הניזוק לבצע תנועה אשר גרמה לפגיעה בכתפו.

בית הדין קבע בפסק דינו, כי במקרה זה נדרש לבדוק אם מדובר באירוע תאונתי, כפי שדורש החוק, או אירוע תחלואת, כאשר התשובה לכך הינה בבדיקת קיומו של הגורם לפגיעה, באם הוא גורם המצוי בניזוק עצמו, כגון מחלה, מתח נפשי , או גורם חיצוני כגון חפץ שפגע בניזוק.

לאחר בדיקת עובדות המקרה, פסק בית הדין, כי הניזוק לא ביצע את התנועה בשל פגם כלשהו שהיה נעוץ בו, אלא דובר היה בתגובה מכוונת לסילוק חרק שריחף לכיוונו – תגובה שיש בה להוות "תאונה" על פי הגדרתה בחוק, שיש בה לזכות את הניזוק בקבלת דמי תאונה. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.