סניף רעננה טלפון: 09-7722553, סניף רמת גן טלפון: 03-7521731
סניף רעננה טלפון: 09-7722553, סניף רמת גן טלפון: 03-7521731

להלן הודעת הכנסת בדבר הגדלת דמי הלידה של עובדת עצמאית

-
דמי הלידה של עובדת עצמאית

שונה חישוב דמי הלידה של עובדת עצמאית

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק הביטוח הלאומי (תיקון מס' 176 והוראת שעה), התשע"ו-2016 של ח"כ טלי פלסקוב וקבוצת חברי כנסת.

ההצעה קובעת  כי חישוב גובה דמי הלידה לעובדת עצמאית יקבע על פי ההכנסה ששימשה יסוד לחישוב דמי הביטוח ברבע שנה שקדם ליום הקובע, או ברבע שנה בשנה שקדמה לשנה שבה חל היום הקובע, לפי הגבוה מביניהם.
כמו כן, מוצע לקבוע כהוראת שעה חובת דיווח של המוסד לביטוח לאומי לוועדת העבודה, הרווחה והבריאות מדי שנתיים, על חישוב הכנסותיהן של עובדות עצמאיות לעניין דמי הלידה שהן זכאיות להם, לפי החישוב המוצע בהצעת החוק.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "נשים עצמאיות בעלות עסק, נאלצות לעיתים להוריד בהיקף פעילותן העיסקית בשנת המס בה הן נושאות תשעה חודשי הריון, וכפועל יוצא יורדת הכנסתן השנתית. כל אישה עובדת זכאית לשלושה חודשי תשלום דמי לידה שחישובם מבוסס על הכנסתה החודשית בטרם הלידה. אצל אישה שכירה, אין שינוי בגובה השכר בחודשי ההריון ועל כן דמי הלידה שלה משקפים נאמנה את שכרה. לעומת זאת, יולדת שהיא עצמאית בעלת עסק משלה, מקבלת דמי לידה המחושבים על בסיס ההכנסה בשנת המס בה הייתה הרה, ובמקרים של סיבוכי הריון שהינם למצער מנת חלקן של לא מעט נשים הרות, הבסיס לחישוב דמי הלידה אינו משקף את גובה ההכנסות הריאלי של העצמאית בטרם ההריון. מטרת תיקון זה לגרום לביסוס חישוב גובה דמי הלידה לעצמאית, על ההכנסה בשנת המס שקדמה להריון או על ההכנסה בשנת ההריון לפי הגבוהה במבינהן."

ח"כ טלי פלסקוב: מדובר בהצעה חשובה שמסייעת לעצמאיות לקבל דמי לידה בסכום שמשקף את השכר שקיבלו בטרם הלידה. אנחנו הולכים לתקן עוול של העובדות העצמאיות שנאלצו להחזיר סכומים בלתי מבוטלים לביטוח הלאומי. ביטוח לאומי ביקשו מאיתנו בהתחלה להעביר את החוק כהוראת שעה אבל במהלך הדיונים הצלחנו לשכנע את כל הגורמים לחוקק את החוק לא כהוראת שעה וזה הישג גדול. מעכשיו עצמאיות שרוצות להביא ילדים לעולם ידעו שהן לא יפגעו כלכלית.

ח"כ עליזה לביא: אנחנו מתקנים כאן עוול היסטורי שיאפשר עצמאות ויזמות. התיקון לא רק שם קץ לגזל כלכלי רב שנים כלפי הנשים העצמאיות ומשפחותיהן, הוא גם מעביר מסר חשוב במיוחד שאימהות ועצמאות כלכלית אינן הפכים. בישראל בשנת 2016 ניתן להיות אישה, אמא, עצמאית ויוזמת. אסור שבנוסף לקשיים שבשילוב המטלות שבין ניהול עסק וגידול ילד לאחר לידה, תפגענה גם זכויותיהן של אותן נשים. במו ידינו שמנו מכשול מפלה לנשים עצמאיות החוסם יזמות, ואת זה אנחנו מתקנים היום.

בקריאה שלישית תמכו 35 ללא מתנגדים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.