סניף רעננה טלפון: 09-7722553, סניף רמת גן טלפון: 03-7521731
סניף רעננה טלפון: 09-7722553, סניף רמת גן טלפון: 03-7521731

אשה עבדה אצל בעלה, כאשר פוטרה טען המוסד לביטוח לאומי שלא התקיימו יחסי עובד מעביד והיא למעשה עזרה לבעלה, מה אמר על זה בית המשפט, מאמר מאת רו"ח וורסל ליאור

-

האם אישה שעבדה אצל בעלה ופוטרה זכאית לדמי אבטלה ?

בבית דין אזורי לעבודה בתל אביב – יפו (ב"ל 30462-06-11) נדונה תביעה של ל' ב.ע. (להלן "התובעת") נגד המוסד לביטוח לאומי.

 

סיפור הרקע

התובעת עבדה אצל בעלה אשר החזיק בחוזה כקבלן בשירותי בריאות כללית, ברגע שהסתיים החוזה היא פוטרה ותבעה דמי אבטלה.

המוסד לביטוח לאומי קבע כי היא סייעה לעבודת בעלה כעזרה משפחתית ולא מגיעים לה זכויות אבטלה.

 

הכרעה:

בית המשפט מציין כי חוק הביטוח הלאומי אינו שולל א-פריורי את קיומם של יחסי עבודה בין קרובי משפחה. והרי בסעיף 1 לחוק, סעיף ההגדרות, מוגדר "עובד" כדלקמן:

 

"לרבות בן משפחה, אף אם אין בינו לבין קרובו מעסיקו יחס של עובד ומעביד, ובלבד שהוא עובד במפעל באופן סדיר ובעבודה שאילולא עשה אותה הוא, היתה נעשית בידי עובד; לעניין זה "בן משפחה": אחד ההורים, ילד, נכד, אח או אחות".

 

אמנם נטל ההוכחה כי מתקיימים יחסי עבודה בין קרובים מוטל על התובע ואמנם תלושי השכר מראים כי הסכום ששולם בפועל שונה מהסכום שבתלוש וכן לא שולמו הוצאות סוציאליות כגון הבראה, מחלה , פיצויים וחופשה, אך יחד עם זאת התברר כי בטרם ביצעה התובעת את עבודתה, הסתייע בעלה בעובד אחר ועבודתה החליפה את אותו עובד והיתה חיונית לעסק בהיות בעל העסק (בעלה) נכה.

זאת ועוד  עבודתה של התובעת הסתיימה בשל סיום חוזהו של בעלה ולפיכך לבעלה של התובע לא היה צורך בהמשך עבודתה אצלו. הפסקת עבודתה של התובעת, אם כן, נבעה מסיבה אובייקטיבית ואמיתית ולא כפיקציה. דרך סיום עבודת התובעת מעיד על כך שבין הצדדים התקיימו יחסי עובד ומעביד.

 

התובעת ביצעה עבודתה באופן מסודר ועקבי על פני מספר חודשים. זאת ועוד, התובעת לא עבדה במקום אחר והתובעת הסבירה כי החוזה של שירותי בריאות כללית היה מול בעלה ולא ניתן היה להחליפו בה כצד לחוזה.

 

לאור כל זאת , החליט בית המשפט לקבל את התביעה ולהתיר דמי אבטלה לאישה

 

ב"ל 30462-06-11 מיום ‏15 אפריל 2013.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.