סניף רעננה טלפון: 09-7722553, סניף רמת גן טלפון: 03-7521731
סניף רעננה טלפון: 09-7722553, סניף רמת גן טלפון: 03-7521731

פקודת מס הכנסה וחוק מע"מ תוקנו באופן שהחל משנת 2016 תחול חובה (במקרים מסויימים) לתת מידע על חוות דעת שגרמה להפחתת מס בניגוד לעמדת רשות המיסים

-

חובת דיווח על קבלת חוות דעת המפחיתה במס

מה נחשב לחוות דעת ?
חוות דעת נחשבת לחוות דעת בכתב, חתומה על ידי נותן חוות הדעת, שניתנה במישרין או בעקיפין, לאדם ומאפשרת יתרון מס ובלבד שהתקיים לגביה אחד מאלה:

  1. שכר הטרחה בגין חוות הדעת (כולו או חלקו) תלוי בתוצאת יתרון המס (המקנים הטבת מס למשתמש) (במקרה של חוות דעת במע"מ גם אם סוכם על  סכום של 100,000 ₪ לפחות בגין חוות הדעת)
  2. היא תכנון מדף (תכנון מס שניתן לפחות ל 30 אנשים זרים בפרק זמן של שנתיים) וכן חוות דעת שנותן חוות הדעת הוא שהציע אותה למקבל מיוזמתו והמקבל חוייב בחובת סודיות לגבי תוכנה או חלקה.

חובת דיווח נוספת על נקיטת עמדה החייבת בדיווח
עמדה החייבת בדיווח היא עמדה שמתקיימים בה כל אלו:

  1. היא עומדת בניגוד לעמדה שפרסמה רשות המיסים עד תום שנת המס שלגביה מוגש הדוח
  2. יתרון המס הנובע ממנה עולה על 5 מיליון ₪ באותה שנה או עולה על 10 מיליון ₪ במהלך ארבע שנות מס לכל היותר (ואם מדובר בנקיטת עמדה במע"מ אזי הסכומים יהיו 2 מיליון ו- 5 מיליון ₪ בהתאמה)

מה צריך לדווח ?
מי שקיבל חוות דעת או מי שנקט עמדה החייבת בדיווח  ידווח על כך בדוח שהוא חייב בו המוגש לשנת המס שלגביה יש את יתרון המס בטופס מיוחד שיקבע המנהל ובו יצויין עצם נקיטת עמדה כזו או קבלת חוות הדעת,הפעולה או הנכס הנדונים בחוות הדעת,סוג סוגית המיסוי המושפעת מחוות הדעת.

אי הגשת הטופס תחשב לאי הגשת דוח שנתי

מי פטור מהדיווח ?

  1. מוסד ציבורי
  2. מי שהכנסתו בשנת המס (לא כולל רווחי הון) לא עלתה על 3 מיליון ₪ וכן התמורה ממכירת נכסים החייבת ברווח הון לא עלתה על מיליון וחצי ₪ (ובתנאי שחוות הדעת לא ניתנה בקשר לאותו רווח הון)

התחולה
החל מינואר 2016

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.