סניף רעננה טלפון: 09-7722553, סניף רמת גן טלפון: 03-7521731
סניף רעננה טלפון: 09-7722553, סניף רמת גן טלפון: 03-7521731

ליאורליאור וורסל רו"ח מסביר מה זה תמ"א 38 – הטרנד הבא בבניה

-

תמ"א 38 – הטרנד הבא

תמ"א 38 או בשם המלא תוכנית מתאר ארצית מספר 38  הינה התוכנית הארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה.

מדינת ישראל כידוע נמצאת באזור הצפוי לרעידות אדמה (מן הסתם כל כדור הארץ), מרבית הבניה בארץ שנבנתה עד שנת 1980 אינה עומדת בתקן הישראלי לעמידות מבנים מפני רעידות אדמה, ת"י 413 משנת 1975 ולפיכך בניינים רבים עלולים להגיע למצב שטוח במקרה של רעידת אדמה.

 

חיזוק המבנים זוהי משימה לאומית שתחסוך חיי אדם, אך תקציב מדינה לכך אין, לפיכך החליטה הממשלה על תמריץ לקבלנים לחזק בעצמם מבנים ישנים בתמורה לקבלת זכויות בניה , תוכנית זו נקראת תמ"א 38

 

לא כל נכס מקרקעין זכאי להכנס למסגרת של תמ"א 38 לדוגמא, מחסנים, בניינים שקיבלו צו הריסה ועוד.

 

התמריץ של תמ"א 38 הינו במישור של הדיירים מחד ובמישור של הקבלן הבונה מאידך

 

מבחינת הדיירים, הם יקבלו חיזוק של המבנה שימנע את נפילתו ברעידת אדמה ובמקביל (במקרים רבים) תוספות בניה כגון: הוספת מרפסת, מעלית, ממ"ד וכל זאת ללא עלות כספית מצידם.

הדיירים למעשה משביחים את הנכס שברשותם באחוזים נכבדים, משפרים את רמת חייהם ומקטינים משמעותית את הסיכון ברעידת אדמה וכל זאת ללא הוצאת אגורה שחוקה מכיסם.

 

מבחינת הקבלן הבונה, הוא מקבל אפשרות לבניית יחידות דיור נוספות , על גג הבנין, או בקומה מפולשת (קומת עמודים) או במיקום חדש בבניין, הכל לפי מאפייני הבנין ואישור הועדה המקומית לתכנון ובניה.

 

במרבית המקרים, חברה יזמית פועלת מול הדיירים על מנת לקבל את הסכמתם לביצוע תמ"א 38 , חברה זו אינה (במרבית המקרים) בונה את המבנה אלא קשורה בקשר ישיר עם חברה קבלנית שאחראית על הבניה עצמה.

חשוב שהדיירים החותמים מול החברה היזמית יבדקו גם את קבלן הביצוע ויראו את עבודתו.

 

הדיירים ידרשו לחתום על הסכם מול החברה ובו הם מעניקים לה זכויות במבנה (בד"כ בגג) בתמורה לחיזוק המבנה, הוספת מעלית,מרפסות, ממ"ד ותוספות שונות בהתאם לתמ"א 38

 

יש לציין שחתימה מול קבלן או מול חברה יזמית הינה חוזה מקרקעין לכל דבר וענין ומומלץ לדיירים לפנות לעו"ד מומחה לעניין תמ"א 38 שיגן על זכויותיהם

יש לבדוק את הקבלן המבצע, לראות את עבודותיו בעבר ולבחון את פוליסת הביטוח של הקבלן

כמו כן יש לסגור מול הקבלן את איכות החומרים שבהם יבנה , את שעות העבודה ואת הסנקציות למקרה של נזקים/איחורים בסיום העבודה.

 

כל נושא התמ"א הוסדר גם בחקיקת מיסים, הן מבחינת חוק מס שבח, חוק תכנון הבניה, תקנות תכנון והבניה, חוק המקרקעין, חוק מע"מ ועוד

 

סוגיות המס הינם כבדות משקל וכל חברה השוקלת עיסוק בתמ"א 38 חייבת לעבוד עם עו"ד שמומחה לנושא ועם רואה חשבון שמומחה לנושא, עבודה עם אנשי מקצוע שאינם מומחים לנושא התמ"א תעלה בהמשך כסף רב בתשלומי מס מיותרים.

 

על סוגיית חוקי המס נדון במאמר הבא ובו נראה גם את תקלות המס בחקיקה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.