סניף רעננה טלפון: 09-7722553, סניף רמת גן טלפון: 03-7521731
סניף רעננה טלפון: 09-7722553, סניף רמת גן טלפון: 03-7521731
מרטין בוקסדורף

מרטין בוקסדורף

 

-

צ'ק ליסט לקבלת משכנתא

עומדים לפני קבלת משכנתא ותוהים בדיוק מה צריך לדעת כדי להגיע מוכנים? מצויין, היום נשמח לספק כמה בדיקות מקדימות שמאוד מומלץ לעשות עוד לפני התהליך, כדי להגיע מוכנים ולסיים את תהליך המשכנתא בזריזות:

 בדיקת חשבון בנק- הדבר הראשון שכל יועץ  משכנתאות ירצה לראות זה חשבון בנק תקין . זה אולי נשמע לכם נורא פשוט אך אין זה כך בכלל. חשבון בנק שיש בו סימן לחשש כל שהוא יזעיק את מנהלי המחוז לבדיקות ארוכות נוספות, שיעקבו אתכם הרבה מאוד זמן.

לכן עוד לפני שאתם הולכים לבנק, כדאי לעשות בדיקה של חשבון הבנק:

1. האם קרה שהיו לכם החזרות בחשבון בשנתיים אחרונות? במידה וכן מומלץ מאוד לחכות שיעברו השנתיים האלו עד שתיגשו לקחת משכנתא. חשבון בנק שיש בו החזרות בחשבון, הוא חשבון שמסמל אי יציבות פיננסית, ומאותת ליועץ המשכנתאות שלא כדי כאן לתת משכנתא או לפחות לתת ריבית מאוד גבוהה.

2. האם חזרו צ'קים? בדיוק כמו בסעיף הקודם, במידה והיה כל דבר חשוד אפילו מעט בחשבון, כדאי מאוד להמתין עד שיעברו שנתיים וניתן יהיה להראות לבנקאי המשכנתאות שיש לכם היסטוריה פיננסית תקינה בשנתיים האחרונות.

בדיקת משכורות ואחוזי משכנתא–  צריך להבין איך הבנקאי מחשב את המשכנתא שהוא נותן. המחשבה שמנחה אותו היא שניתן לתת משכנתא בגובה של עשרים וחמישה אחוזים מהמשכורת של בני הזוג ( או היחיד שלוקח משכנתא). כך שאם אתם מרוויחים יחד עשרת אלפים שקלים נטו, אתם לכאורה זכאים לקבל משכנתא בגובה של 2500 שקלים בחודש. ככל הנראה לא תוכלו לקבל יותר.

במידה ויש לכם עוד הלוואות משמעותיות בחשבון, יכול להיות שהבנק ירצה להוריד גם עוד קצת מהסכום שהוא מקצה לכם. כך שתיקחו את זה בחשבון לא למען הבנק עצמו, כי שם אין הרבה מה לעשות, אבל למען קניית הנכס שלכם.

הרי אם אתם מתחילים לחשב שעלות הנכס שאתם רוצים לקנות הוא 4 מיליון שקלים, שניכם מרוויחים יחיד בערך 10 אלפים שקלים נטו בחודש, תבינו היטב שאין סיכוי שתוכלו לקבל משכנתא בסכום הזה.

בדיקת הוצאות נוספות:

חשוב מאוד לא להזניח את הפרטים הקטנים לכאורה, הכוונה היא להוצאות נלוות שבאות עם הלוואת המשכנתא. להלן כמה מהן( זה אמנם סכומים שנדמים קטנים, אבל כאשר הם מתחילים להצטבר, זה מגיע להרבה מאוד כסף):

עמלת עורך דין- בכל עסקה בין אם קניית דירה חדשה או ישנה יש עורך דין שמארגן ומטפל בניירות. עורך דין לוקח בין 1 לשני אחוז ממחיר הדירה. חשוב להבין שאם הסכום יוצא עשרים אלף שקלים, את זה לא ניתן לשלם מתוך המשכנתא עצמה.

הבנקים למשכנתאות קובעים חד משמעית, שהכסף שלהם הוא "אחרון" זאת אומרת שהם מעבירים משכנתא רק אחרי שכל ההוצאות שולמו כבר. אני לא יודע מה איתכם, אבל לא לכל אחד יש עשרים אלף שקלים זמינים בתוך הארנק, כך שצריך לקחת את זה בחשבון.

דברים נוספים כמו בדיקת שמאי, רישום בטאבו או במנהל מקרקעי ישראל, עמלה של הבנק על טיפול במסמכים, רואה חשבון במידה וזה חברה שלוקחת משכנתא, שלא לדבר על שיפוצים, העברות, הובלות, וכל שאר הדברים שמתלווים למעבר דירה. כל אלו מצטברים לידי כסף די גדול.

מחשבה זהירה:

במיוחד בישראל יש נטייה להזדרז לקחת משכנתא. החישוב הוא ששכירות ומשכנתא הם אותה הוצאה, אז עדיף כבר שיהיה משכנתא, לפחות הבית יהיה בבעלותכם אחרי עשרים שנה. זה אולי נכון לכאורה, אך צריכים להיות מאוד זהירים. כבר היו הרבה מאוד משברים שנוצרו בגלל אופטימיות זמנית של שכבה כזו או אחרת. כך למשל עובדי הייטק שחלקם הגדול איבד את בתיהם בשנות הבואה, כאשר נחפזו לקחת משכנתאות גבוהות מדי, בהסתמך על תקופת שפע קצרה.

הרעיון במשכנתא הוא לצמצם סיכונים, לקחת משכנתא בגובה החזרים כזה שלא תהיה לכם בעיה לעמוד בו, גם אם חלילה וחס פרנסתכם תיפגע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.