סניף רעננה טלפון: 09-7722553, סניף רמת גן טלפון: 03-7521731
סניף רעננה טלפון: 09-7722553, סניף רמת גן טלפון: 03-7521731

שי 1שי פוקס רואה חשבון

-

האם דוחות כספיים המוגשים עם סטיה מחוות דעת "חלקה" מהווים עילה לפסילתם ?

נושא מעניין הנבחן לאחרונה בבימ"ש השלום בראשל"צ עוסק בשאלה האם דוחות כספיים המוגשים  למס ההכנסה בצירוף חוות דעת רואה חשבון שלא עפ"י הנוסח האחיד יתקבלו על פי קוד שומה 00 (התקבל, אך לא נבדק) ויחשבו כדוחות שהוגשו.

עד היום הנוהג המקובל  על ידי רשויות המס היה כי דוחות שהוגשו , אף אם הייתה מצורפת אליהם חוות דעת רואה חשבון בסטייה מהנוסח האחיד נחשבו כדוחות שהוגשו. בפסק דין מדינת ישראל נ' מוסך יחזקאל חגי (1993) בע"מ ואח' שנכתב לאחרונה עוסק השופט רפי ארניה בעניין זה. עניין זה עוסק בדוחות כספיים של מוסך לשנים 2005-2007 אשר הוגשו באיחור בצירוף חוות דעת של רואה חשבון אשר מכילה הסתייגות לגבי סעיף ההכנסות משום שרואה החשבון סבר כי לא עלה בידו לאמת נתון זה.

השופט ארניה טוען בפסק הדין כי: "דוח שהוגש עם הסתייגות לגבי כל ההכנסה או מרביתה מהווה "עלה תאנה" בלבד". השופט קובע עוד כי "תכלית הגשת הדוח היא לא לשם הגשתו אלא בכדי לשקף במדויק את ההכנסה לשנת המס הרלוונטית". כמו כן קובע השופט כי "ההסתייגות מביעה שתכלית הגשת הדו"ח הוחטאה שכן אין הוא ממלא אחר מטרותיו, שהן שיקוף מדויק של ההכנסות".

הטעם העולה מהדברים הוא קביעה כי דוח שיש בצידו חוות דעת רואה חשבון עם סטייה מהנוסח האחיד יכול להיחשב כדוח שלא הוגש. דבר זה הופך את העבירה לחמורה.

לדעת מחבר המאמר חוות דעת המכילה הסתייגות מהווה הכוונה לפקיד השומה אשר יקבל את הדוח לבדיקה,  אך היא לא מקימה עילה לקביעה מלכתחילה כי דוח שכולל הסתייגות או סטייה אחרת מהנוסח האחיד הוא דוח שלא הוגש כלל. קביעה שכזו מעלה טעם לפגם בדוחות הכספיים בכללותם ופותחת פתח רחב מדי לענישה מחמירה לחברות שכאלה. הסתייגות לעיתים היא כורח המציאות ואינה נובעת בהכרח מהתנהלות לא תקינה של הנישום. גישה זו אינה מידתית וחורגת מנורמות חברתיות אשר דורשות בירור מעמיק של נסיבות העניין ולא קביעה כוללנית כלאחר יד.

 אם קיימים ליקויים מהותיים עד כדי השפעה על הדוחות הכספיים בכללותם על רואה החשבון להימנע ממתן חוות דעת או להוסיף חוות דעת שלילית ולכן על הוצאת דוח המכילה הסתייגות להתקבל.

בפסק דין מוסך יחזקאל חגי (1993) בע"מ נקבע כי במקרה הנ"ל ההסתייגות המופיעה בדוחות הכספיים נובעת מטעמים טכניים של ביקורת חשבונאית ולא מטעמים מהותיים אחרים, על כן החלטה זו עולה בקנה אחד עם דעת כותב המאמר לפיה לא כל הסתייגות מעידה על ליקויי מהותי של הדו"ח הדורש את אי קבלתו.

לסיכום, הקביעה כי אין לקבל דו"ח המכיל סטייה מהנוסח האחיד פוטרת מאחריות את פקיד השומה ואת מערכת המשפט ומטילה אחריות כבדה מדי על כתפיו של רואה החשבון. מוטב היה לו הדוחות היו נחשבים כדוחות שהוגשו ועל פקיד השומה היתה מוטלת האחריות והאפשרות לבצע בדיקה במסגרת הכלים שניתנו לו ובאם יתגלה צורך לאחר בירור, ניתן יהיה לשקול זימון התיק לדיון ומתן זכות טיעון והגנה לחברה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.