סניף רעננה טלפון: 09-7722553, סניף רמת גן טלפון: 03-7521731
סניף רעננה טלפון: 09-7722553, סניף רמת גן טלפון: 03-7521731

משרד הכלכלה

-

משרד הכלכלה מגביר את האכיפה והפיקוח על העסקת עובדים זרים

במסגרת המלחמה בעוני ובפגיעה בזכויות עובדים חלשים במשק, אושר ב 11/06/2014 בפה אחד בוועדת העבודה והרווחה צו הקובע תוספת לחוק להגברת האכיפה הקובעת סנקציה נוספת על הפרות הקיימות בחוק עובדים זרים ואכיפתם הינה בסמכות משרד הכלכלה. 

הצו הוגש על ידי שר הכלכלה, נפתלי בנט, במטרה לאפשר אכיפה יעילה בקרב אוכלוסיית העובדים הזרים שהיא אכיפה מינהלית, בנוסף לאכיפה הפלילית.

על פי חוק עובדים זרים,  חל איסור לנכות משכרו של עובד זר סכומים מסוימים וכן, אסור לנכות סכום העולה על השיעור המותר בעד ביטוח רפואי ומגורים הולמים והפרת סעיפים אלו מהוה עבירה פלילית. כתוצאה מאישור הצו,  הפרות חוקים אלו יאפשרו גם אכיפה מינהלית שהיא יעילה יותר ומאפשרת התייחסות שונה למפרים סדרתיים שלגביהם נמשיך בהליך הפלילי לעומת מפרים שמעדו ולגביהם נוכל להפעיל את הכלי המינהלי של העיצום כספי. גובה העיצומים הכספיים על עבירות אלו יכול להגיע עד ל- 20,420 ₪, לכל הפרה ולכל עובד.

בנוסף כתוצאה מאישור הצו גם על הפרה של חובת התקשרות עם העובד בחוזה בכתב, הכוללת את כל הפרטים המפורטים בחוק תאפשר הטלת עיצומים כספיים בגובה של עד 35,740 ₪, לכל הפרה לכל עובד.

בכך, דה פקטו, הוסיפו לחוק להגברת האכיפה (2012) סמכויות אכיפה מנהליות מחוק עובדים זרים, שהרי עד היום חוק עובדים זרים היה בעל סמכות אכיפה פלילית בלבד. באמצעות האכיפה המנהלית תתאפשר אכיפה יעילה יותר והענשה דיפרנציאלית, התואמת את חומרת העבירה ויוצרת מערך הרתעה עוצמתי שישפר את נורמת הפעילות של המעסיקים בשוק העבודה, וכן יעניק למספר עובדים גדול יותר את ההגנה באופן מהיר ויעיל. הגוף שאחראי על ביצוע האכיפה הינו מנהל ההסדרה והאכיפה במשרד הכלכלה. המנהל אמון על יישום הוראות חוקי העבודה במדינת ישראל ועל הסדרת שוק העבודה, ומבצע אכיפה כלפי מעסיקים של כלל העובדים במדינה במטרה למיצוי זכויותיהם, בדגש על יישום חוקי העבודה בקרב אוכלוסיות מוחלשת.

המשנה למנכ"ל, הממונה על התעסוקה, מיכל צוק: "במסגרת מדיניות משרד הכלכלה לקידום אוכלוסיות מוחלשות – שאוכלוסיית העובדים הזרים נמנית בהן – והגברת האכיפה בקרבן, החליט המשרד להכיל במסגרת החוק להגברת האכיפה של דיני עבודה, גם סמכויות מנהליות מחוק עובדים זרים. זאת, על מנת לאפשר הגנה אפקטיבית על תנאי העסקתם ושכרם של העובדים הזרים. בכך, למעשה, תתאפשר אכיפת זכויות בכלים מהירים ויעילים, תוך פיקוח הדוק יותר על המעסיקים". 

יש לציין כי מאז כניסת החוק להגברת האכיפה נפתחו בתחום עובדים זרים 830 תיקי חקירה. הוטלו 610 סנקציות על 228 מעסיקים, מתוכם 557 התראות מנהליות  ו-53 עיצומים כספיים בסכום כולל של 3,705,600 ₪.

משנת 2010 נפתחו 139 תיקי חקירה בהליך הפלילי מתוכם הוטלו 5 קנסות בחוק עובדים זרים, המסתכמים ב-37,500.

במנהל הסדרה ואכיפה ישמחו לשיתוף פעולה וכן לקבלת מידע אודות חשד להפרת חוקי עבודה.

את המידע ניתן להעביר בערוצים הבאים :

מייל : report.achifa@economy.gov.il

פקס: 03-6828690

טלפונים: 03-7347839/49/50

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.