שינויים בשנת 2012 בהכנת משכורות
היערכות בעקבות אישור חוק טרכטנברג בכנסת
הטבות מס באילת
פעולה חכמה בשוק ההון תחסוך לכם מס רב
משפחות עם ילדים עד גיל 5 יקבלו הקלות נוספות במס
זיכוי לאבות בגין ילדים קטנים – בתנאים מסויימים גם לנשים
"מכירה ורכישה רעיונית" של ניירות ערך בבורסה בחודש דצמבר 2011
הערכות לקראת סוף שנת המס 2011
בעקבות התעקשות ועדת הכספים, שונה מתווה המס של 2012
עודכנו תעריפי אש"ל לשנים 2009-2010
נוהל גילוי מרצון על נכסים והכנסות מחוץ לישראל
שינויי חקיקה החל משנת 2012 – חלק ג' - נקודות זיכוי לאב
שינויי חקיקה החל משנת 2012 – חלק ב' - מיסוי שוק ההון
שינויי חקיקה החל משנת 2012 – חלק א' - מיסוי יחיד
שינוי אחוז ריבית זקופה – סעיף 3 (ט)
ארכיון

הרשמה לניוזלטר

עסק חדש

כל ההכוונה לפתיחת עסק חדש  הדרכה ותשובות לכל השאלות

פגישה ראשונה ללא תשלום    וללא התחייבות אצל רואי חשבון


עמוד הבית מידע מקצועי מאמרים מס הכנסה-מאמרים 2006-2011

הגעת למחלקת החקירות של מס הכנסה ? מעט עצות ראשוניות כיצד לנהוג

מה עושים אם מזמינים אותך לחקירה
נכתב בתאריך 20/09/2009
דורון,טיקוצקי,עמיר,מזרחי עו"ד


דירוג:  
סה"כ 3 הצבעות  

על פי רוב, קיימים סימנים סביבתיים המעידים על תחילתה של חקירה כנגדך על ידי רשויות המס. הסימנים כוללים חקירת לקוחותיך, תשאול הרואה חשבון המבקר של החברה ודרישות לקבלת חומר מרשויות המס. כל הסימנים הנ"ל אמורים להדליק אצלך נורה אדומה לתחילתה של חקירה, נורה שאולי תסייע לך להתמודד עם העתיד לבוא, ויפה שעה אחת קודם....


במסגרת החקירה הראשונית של רשויות המס, אשר הנה בדרך כלל סמויה, יש להיזהר מביצוע מעשים אשר ביצועם יכול לגרור אישומים חמורים יותר ואף עשויים להוות עילה למעצר או מעצר עד תום ההליכים: עבירות של שיבוש הליכים, השמדת ראיות או הטרדת עדים, הנן עבירות אשר יכולים להינתן בגינן סנקציות עוד לפני שהחלה חקירה גלויה בנושא, או אפילו לפני שנפתחה חקירה סמויה. ישנן גם עבירות אחרות אשר מן הראוי להיזהר מלבצען, כגון שיבוש הליכי חקירה בדרך של תיאום עדויות או השמדת ראיות. לכן יש צורך בערנות מוגברת והימנעות ממהלכים ללא ייעוץ משפטי אצל מומחים למס ופלילים, תוך זהירות מוגברת מעבירות של שיבוש חקירה והליכי משפט כאמור.

במסגרת הייעוץ אצל עו"ד המומחה כאמור, יש להתנהל בשקיפות ובגילוי מול אותו עורך דין ו"לשים את כל הקלפים על השולחן". חובה למסור לו את כל המידע הרלוונטי כדי שהייעוץ ותכנון האסטרטגיה בה ינקוט הנישום או החשוד יהיו הטובים והחכמים ביותר. צריך להיזהר מלשוחח על המקרה והחקירה עם אנשים נוספים (מלבד עורך הדין) וכבר היו מקרים בהם ברשימת עדי התביעה נכללו מכרים וחברים של החשוד.

במהלך החקירה, באם הנך חושש ממתן תשובה שעשויה להפלילך, זכור כי מוקנית לך על פי חוק זכות השתיקה, הגם שזו תשמש חיזוק לראיות נגדך ככל שתהיינה כאלו- בעניין זה היוועץ בעורך דינך אשר יסביר לך את זכויותיך על פי חוק, בטרם ובסמוך לחקירתך ככל שניתן.

ברגע שהחוקרים באים למשרדך או למשרד רואה החשבון המייצג אותך ברשויות, מטרתם על פי פקודת סדר הדין הפלילי היא גילוי עבירות, עיכוב חשודים ותפישת ראיות. הם זכאים על פי צו לערוך חיפוש, וגם חומר חקירה ממוחשב נכלל בתוך החיפוש המותר לרשויות החוקרות, אך כמובן שחיפוש כזה חייב שייעשה על ידי איש מיומן לצורך ביצוע חקירה זו. כאשר מגיע חוקר מיומן יש לבדוק את הסמכתו לעניין זה, כמו כן בדיקת רשות החיפוש בצו. בנוסף, כשהחוקרים מגיעים יש לבדוק בתחילה את היותם חוקרים מוסמכים על ידי הצגת תעודות חוקרים. מיד בעת הגעתם צריכים הם להציג צו חיפוש משופט, צו אשר אמור לאשר את החיפוש תוך רישום המיקום הספציפי בו הם מחפשים בתוספת חותמת בית המשפט. הצו הניתן על ידי בית המשפט תקף לשלושים יום.

בעת תחילת חיפוש, ניתן לבקש מהחוקרים להמתין כמה רגעים כדי שתוכל להתייעץ עם עו"ד מומחה בתחום, אך החוקרים אינם מחויבים להמתין, כמו כן ניתן ורצוי לבקש לדעת את פירוט החשדות וסיבת החיפוש. מומלץ שבעת החיפוש יהיה נוכח עו"ד או יועץ משפטי מומחה בתחום, אך החוקרים אינם צריכים להמתין לו.

חיפוש צריך להיערך בפני שני עדים שאינם שוטרים, ובמידה ואין שני עדים כאלו אין החיפוש חוקי. רצוי שלא להיכנס לעימותים מיותרים עם החוקרים, וכמו כן אין להפריע להם במהלך עבודתם, שכן הדבר עשוי לגרור האשמה נוספת שמהווה עבירה פלילית אף היא. רצוי לסייע להם לפי בקשתם, אך צריך להיזהר לא למסור להם מידע מעבר לנדרש על ידם. במידה וקיימת הפרעה ממשית על ידי חשוד או מי מטעמו מוסמכים החוקרים אף לעכבו וכן לבצע מעצרים.

מומלץ באותו יום של החקירה לא לענות לטלפונים ולא לשוחח עם גורמים נוספים בחברה או בעסק, הקשורים בחקירה. אסור להעלים חומר במהלך החיפוש, עבירה זו הינה עבירה פלילית חמורה של שיבוש הליכי חקירה. במהלך החקירה כנראה שינסו לגבות הודעות מעובדים של החברה , ספקיה וכיו"ב. על פקודת סדר הדין הפלילי, אסור לבקש מן החשוד לעזוב את מקום העבודה, וכל מסמך שנתפס על ידי החוקרים חייבים הם לסמנו ולערוך רשימת מלאה של המסמכים שתפסו. אותה רשימה צריכה להיחתם על ידי העדים ועותק הימנה יימסר לחשוד או הנחקר ממנו נתפסו המסמכים, תוך ציון מדויק של כל מסמך שנתפס, המקום השעה ופרטי החוקרים שתפסו אותם. אסור לחוקרים לאיים על החשוד, ובמידה ואוימתם יש לדווח מיידית לעורך דינכם כדי שירשום את הדברים במדויק, ויפעל בהתאם.

העדים לחיפוש צריכים לוודא שדוח החיפוש מלא וכולל תאריך, שעות, מיקום, שמות העדים, בעלי המקום, חתימות החוקרים והמחפשים. יש לבדוק שהמסמכים שנלקחו בפועל הם שנרשמו בדוח, וכדאי אפילו לצלם את כל המסמכים שנתפסו לאחר שסומנו. בסמכות החוקרים אמנם לסרב לבקשת הצילום אך רצוי לבקש. הטענה לצילומם המסמכים תהא הפרעה בתפקודו היומיומי של העסק על ידי תפיסתם של המסמכים וגרימת נזק באי מתן האפשרות לצלמם. כמובן שיומנים וחומר שוטף רצוי לצלם.

על מסמכים משפטיים שיחפצו החוקרים לתפוס ניתן לטעון לחיסיון, ובמידה והגיעו עיתונאים למעמד התפיסה יש לדווח במיידי לעורך הדין המייצג הואיל וניתן לראות בכך משום התנהגות פסולה מטעם הרשויות אשר תוכננה מבעוד מועד ונועדה ליצור לחץ על הנחקר. בכל עת, גם אם נמצאו מסמכים המפלילים אותך לכאורה, יש לשמור על קור רוח.

היה וזומנתם מבעוד מועד לחקירה בפני נציג רשויות המס, יש לפנות לעניין זה את כל היום. אל תקבעו פגישות באותו יום. אל תשכחו שזכותכם להיוועץ בעורך דינכם בטרם הנכם הולכים להיחקר, ורצוי לקבוע זמן להכנה מוקדמת אצל עו"ד מבעוד מועד על מנת להיערך כיאות לחקירה. על מנת כדי לפשט את ההליכים רצוי לערוך בירור מוקדם על נושא החקירה, מהם החשדות, מהי העבירה נשוא החקירה, ואצל עורך הדין רצוי לרענן את התשובות לשאלות בהתאם לחומר המצוי אצלך.

החקירה יכולה להיערך במשרדך או במשרדי רשויות המס. במידה ומזמינים אותך לחקירה בטלפון יש לבקש בנוסף גם זימון כתוב. יש לרשום את שם החוקר, מספר הטלפון שלו ומקום התשאול, כדי למוסרו אח"כ לעורך דינכם. צריך לזכור שההמתנה לחוקר עשויה לארוך זמן רב ולעיתים המתנה ארוכה אף מקורה ביזמה של החוקרים ומיועדת לגרום ללחץ מסוים אצל הנחקר. מכל מקום, רצוי להצטייד באוכל ושתייה, בחומר קריאה, בתרופות או בכל דבר אחר הדרוש לכם כדי להעביר זמן המתנה ממושך.

קחו בחשבון כי הנעשה בחדר החקירות ואף מחוצה לו מתועד ומצולם. על כן יש להמנע משיחות עם זרים ואחרים בעת ההמתנה לחקירה, לפניה ואחריה.

בכניסה לחדר החקירות יש להראות שיתוף פעולה ודרך ארץ, לנהוג באדיבות כלפי החוקר. יש לזכור כי החוקר בסופו של יום מבצע את עבודתו. במידת הצורך יש לעדכנו אודות מגבלות רפואיות, צורך בנטילת תרופות ופגישות שנקבעו לאחר החקירה. יחסי עוינות שנפתחו עם החוקר טרום התשאול והחקירה יכולים להעיב על צורת החקירה ויחסו של החוקר כלפי הנחקר. חשוב לברר בטרם החקירה מהו מעמדך, אם הנך נחקר כחשוד או כעד, כיון שיש לכך השלכות על האזהרות שאמורים להזהיר אותך טרם החקירה, וכמובן שלגבייך קיימות השלכות גם על ההתנהלות במשך תקופת החקירה.

בתחילת החקירה החוקר ישאל שאלות על נושאים כלליים כדי ליצור הרגשת נוחות ושיחה עם הנחקר. בשלב זה צריך להיזהר ממתן מידע על חייך האישיים. צריך לזכור שלמרות שהתיעוד על ידי החוקר לא תמיד נראה, צריך לצאת מתוך נקודת הנחה שהכול מתועד בכתב, או מוקלט או מצולם. אין דברים שנזרקים לחלל האוויר בחדר החקירות שאינם מתועדים. צריך לשים לב לכל התרחשות ולהבין שאינה מקרית. יציאתו של חוקר מהחדר כמו גם שיחת טלפון שהוא מקיים במהלך החקירה אינה מקרית ובדרך כלל מהווה חלק מטקטיקת החקירה ונועדה ליצור מצג מסוים בעיני הנחקר.

בנוסף, צריך להבין שכל אמירות החוקרים הנן מכוונות, ואמירות מסוג "אנחנו יודעים עליך הכול", "כבר תפרנו את התיק שלך" ו-"מטרתי היא לסייע לך" הם אמירות מכוונות, בעוד שמטרתו האמיתית של החוקר היא לדלות ממך את המידע במידה ואתה עד, או להוציא ממך הודיה במידה ואתה חשוד.

התשובות לחוקר חייבות להיות רק במסירת עובדות מקצועיות. צריך לבקש מהחוקר להתמקד בשאלותיו ולא לגלוש לשאלות כלליות במידה ותוך החקירה מנסה לנתב אותך לנקודות אחרות. מומלץ לספר האמת תוך גיבוש טקטיקת תשובות מדויקת עם העו"ד. אם השאלה אינה מובנת אפשר לבקש מהחוקר שיסבירה. צריך לדרוש את הצגתם המלאה של המסמכים שאליהם הנך מתבקש להתיחס בחקירה, ולנסות להוציא מידע מהחוקרים על כוונותיהם, כיוון שגם להם קשה לשמור סודות והמידע יכול לשמש את עוה"ד שלך במתן הייעוץ והבנת הגישה והטכניקה של החקירה.
וטיפ חשוב נוסף לסיום – אם הגעת למצב דברים שבו הנך חש שחקירה הולכת להיפתח כנגדך, התייעץ רק עם עו"ד המתמחה בהליכי מס פליליים. תחום זה דורש נייון והתמקצעות ספציפיים ולא תמיד עורכי דין שאינם אמונים עליו ומנוסים בו, ידעו לייעץ בצורה נכונה   

  
  

 

 

 


מס הכנסה  חקירה  דיון 
  תגובות  חזור למעלה עמוד להדפסה שלח לחבר דירוג המאמר להוספת תגובה  לקבלת RSS

| More

הפוך לדף הבית   |   דף הבית   |   הנהלת חשבונות   |   תקנון   |   ניוזלטר   |   ארכיון חדשות   |   קישורים   |   English   |   מפת האתר   |   צור קשר   |   החזרי מס

2009 © כל הזכויות שמורות לוורסל את וורסל רואי חשבון

פותח ע"י Guru4rent ועוצב ע"י Varydesign